Unit Price Instructional Story (Which One is a "Better Buy?")

August 1, 2020

 

I purchased a set of task cards about calculating the unit price to see which of two items is a "better" purchase (that is, which item costs less per ounce, for example). I made this instructional story to teach one of my tutoring students about the concept of unit price and also added a calculation sheet that provides a space for students to write their work and also has visual cues and supports for how to solve the problems.

 

You can download it free here: http://www.positivelyautism.com/downloads/BetterBuy_Updated.pdf

 

Sample Pages:

 

 

 

 

Please reload

Search By Subject
Featured Posts

Work with Dr. Caldwell

October 26, 2015

1/1
Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2023 by Art School. Proudly created with Wix.com
 

We are a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for us to earn fees by linking to Amazon.com and affiliated sites.
 

Usborne Publishing Ltd. has no connection with these pages and does not sponsor or support their content.